KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulpturer 15229358
*
nr 1522 9358
Skulpturer
6 st, grodor, trä, keramik, sten. Höjd: 3,5-12 cm
Kondition: nagg
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 20 februari 2023
kl 18:10:04
- Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grodor keramik konsthantverk skulptur skulpturer sten trä
-
6101 Skulpturer
6 st, sten, Afrika. Höjd: 5-29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:04
-
6337 Skulpturer
ett par, 1800-talets slut, patinerad metall. Höjd:..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:15
*
Skulpturer
Kondition: nagg
nr 1522 9358
Skulpturer
6 st, grodor, trä, keramik, sten. Höjd: 3,5-12 cm
Kondition: nagg
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 20 februari 2023 |
- Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grodor keramik konsthantverk skulptur skulpturer sten trä
-
6101 Skulpturer
6 st, sten, Afrika. Höjd: 5-29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:04 -
6337 Skulpturer
ett par, 1800-talets slut, patinerad metall. Höjd:..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:15